Program of expedition

Download the program


Saturday 8th

12.00 Departure of RV «Professor Molchanov» from Arkhanglesk

Introductory meeting of the expedition participants, safety traing

14.00 – 15.00 Lunch

Evacuation training from the vessel

18.00 – 19.00 Dinner

Presentation of the expedition route

Announcements on tomorrow schedule

Introduction of the expedition members

Sunday 9th

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: Introduction to physical oceanography (Vesman Anna, Arctic and Antarctic Research Institute )

Lecture: Weather and climate. Factors of climate formation (Urazgildeeva Aleksandra, Arctic and Antarctic Research Institute)

12.00-13.00 Lunch

Lecture: XVIth century : "Reaching China,’Discovering' of Northern Russia" (Hösli Eric, Federal Polytechnic School of Lausanne)

Lecture: Formation of landscapes in polar regions of the Earth - geographical zonality, factors and processes (Goryachkin Sergey, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences )

Group work

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Regional Geology of the Barents-Kara continental margin of Eurasia (Dmitry Metelkin, Novosibirsk State University)

Announcements on tomorrow schedule

Monday 10th

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: The Arctic Ocean (Vesman Anna, Arctic and Antarctic Research Institute )

Lecture: Features of climate formation in the Arctic (Urazgildeeva Aleksandra, Arctic and Antarctic Research Institute)

12.00-13.00 Lunch

Lecture: XVIIIth and XIXth  century : "Is There a Passage between Asia and America?” (Hösli Eric, Federal Polytechnic School of Lausanne)

Lecture: Geoecological characteristics of European Arctic archipelagos and coasts and global change challenges (Goryachkin Sergey, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences )

Group work

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: The Intrigue of Mesozoic Magmatism on the Franz Josef Land Archipelago: a Hot Spot or a Failed Rift? (Mikhaltsov Nikolay, Novosibirsk State University)

Announcements on tomorrow schedule

Tuesday 11th

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: The features of hydrological regime of the Barents Sea. Results of Arctic Floating University expeditions (Vesman Anna, Arctic and Antarctic Research Institute )

Lecture:  Optical characteristics of atmosphere (Urazgildeeva Aleksandra, Arctic and Antarctic Research Institute)

12.00-13.00 Lunch

Lecture:  XXth century : "Exploring and Exploitating the Arctic"(Hösli Eric, Federal Polytechnic School of Lausanne)

Lecture: Carbon cycle of Arctic and Northern boreal ecosystems and its human-induced change by different types of land use (Goryachkin Sergey, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences )

Group work

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Principles of Paleomagnetism (Mikhaltsov Nikolay, Novosibirsk State University)

Announcements on tomorrow schedule

Wednesday 12th

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: Sea ice (Vesman Anna, Arctic and Antarctic Research Institute )

Lecture: Climate changes in the cryosphere (based on IPCC report) (Urazgildeeva Aleksandra, Arctic and Antarctic Research Institute)

12.00-13.00 Lunch

Lecture: Life and organo-mineral interactions under and insides stones: hypolithic and endolithic soloids (Goryachkin Sergey, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences )

Lecture: Geography, ecology and physiology of organisms of extreme ecosystems (Nikitin Dmitry, Moscow State University)

Group work

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Presentation of the National Park "Russian Arctic" (Ermolov Evgeny, National Park "Russian Arctic")

Announcements on tomorrow schedule

Thursday 13th

8.00-9.00 Breakfast

10.00 Arrival at Oranskie Islands

Field work

19.00 Departure from Oranskie Islands

19.00 -20.00 Dinner

Lecture:  White Bear (Pokrovskaya Irina, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences)

21.00 Arrival at Cape Zhelaniya

Field work (geology, soil chemistry)

Announcements on tomorrow schedule

Friday 14th

7.00-8.00 Breakfast

10.00 – 17.00 Field work at Cape Zhelaniya

18.00 Departure from Cape Zhelaniya

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Ecological problems of the Arctic (Nikitin Dmitry, Moscow State University)

Announcements on tomorrow schedule

Field work (hydrology, marine biology)

 

Saturday 15th

Field work (hydrology, marine biology)

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: Land birds (Pokrovskaya Irina, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences)

Lecture: Principles of Paleomagnetic Applications to Tectonics (Metelkin Dmitry, Novosibirsk State University)

12.00-13.00 Lunch

Lecture: Advances and Prospects of Arctic Geological History Reconstructions From Paleomagnetic Data (Metelkin Dmitry, Novosibirsk State University)

Lecture: Water birds (Pokrovskaya Irina, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences)

17.00 -18.00 Dinner

18.00 Arrival at Graham Bell Island place2

Announcements on tomorrow schedule

Field work

Sunday 16th

8.00-9.00 Breakfast

09.00 Arrival at Graham Bell Island place3

Field work

17.00 Departre from Graham Bell Island place3

Lecture: Omics sciences and their analytical methods (Gusakova Elena, Northern Arctic Federal University)

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Sea birds (Pokrovskaya Irina, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences)

Announcements on tomorrow schedule

Monday 17th

01.00 Arrival at Jackson Island

Field work

8.00-9.00 Breakfast

10.00 Departure from Jackson Island

Lecture: Aerosols in atmosphere (Urazgildeeva Aleksandra, Arctic and Antarctic Research Institute)

Lecture: Cool biotechnology: potential of psychrophilic bacteria (Gusakova Elena, Northern Arctic Federal University)

12.00 – 13.00 Lunch

Lecture: Aerosol optical depth китообразные (Urazgildeeva Aleksandra, Arctic and Antarctic Research Institute)

Lecture: Cetaceans (Pokrovskaya Irina, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences)

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Methods for discovery of extremophile enzyme-producing microorganisms (Gusakova Elena, Northern Arctic Federal University)

Announcements on tomorrow schedule

Tuesday 18th

00.0      0 Arrival at Heiss Island

Field work

09.00 Departure from Heiss Island

8.00-9.00 Breakfast

17.00 -18.00 Dinner

18.00 Arrival at Hooker Island

Announcements on tomorrow schedule

Field work

Wednesday 19th

03.00 Departure from Hooker Island

8.00-9.00 Breakfast

10.00 Arrival at Arthur Island

Field work

19.00 Departure from Arthur Island

19.00 -20.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Thursday 20th

00.00 Arrival at Alexandra Land

8.00-9.00 Breakfast

Field work

18. 00 Departure from Alexandra Land

18.00 -19.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Friday 21th

04.00 Arrival at Bell Island

8.00-9.00 Breakfast

Field work

18.00 Departure from Bell Island

18.00 -19.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

21.00 Arrival at Northbrook Island

Field work

Saturday  22th

8.00-9.00 Breakfast

Field work

14.00 Departure from Northbrook Island

Lecture: Russian foreign policy schools (Sergunin Aleksandr, Saint Petersburg State University)

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Russian national security doctrines and threat perceptions (Sergunin Aleksandr, Saint Petersburg State University)

Announcements on tomorrow schedule

Field work (hydrology, marine biology)

Sunday 23th

Field work (hydrology, marine biology)

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: Pinniped (Pokrovskaya Irina, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences)

Lecture: Arctic and the international Law of the Sea: the basic legal framework. Part 1 (Todorov Andrey, Russian Institute for Strategic Studies)

12.00-13.00 Lunch

Lecture: Russian foreign policy decision-making system (Sergunin Aleksandr, Saint Petersburg State University)

Lecture: Arctic and the international Law of the Sea: the basic legal framework. Part 2 (Todorov Andrey, Russian Institute for Strategic Studies)

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Functional dimensions of Russia’s international course (Sergunin Aleksandr, Saint Petersburg State University)

20.00 Arrival at Russkaya Gavan` (Novaya Zemlya)

Announcements on tomorrow schedule

Monday 24th

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: The main Arctic maritime routes – Northern Sea Route and the North-West Passage: challenges of identifying the legal status (Todorov Andrey, Russian Institute for Strategic Studies)

Lecture: Regional dimensions of Russia’s foreign policy (Sergunin Aleksandr, Saint Petersburg State University)

12.00 – 13.00 Lunch

Lecture: Russia’s Arctic strategies (Sergunin Aleksandr, Saint Petersburg State University)

Lecture: Existing legal instruments of international cooperation of the Arctic states (Todorov Andrey, Russian Institute for Strategic Studies)

Group work

18.00 -19.00 Dinner

Lecture: Metagenome studies (Gusakova Elena, Northern Arctic Federal University)

Announcements on tomorrow schedule

Tuesday 25th

8.00-9.00 Breakfast

Lecture: Review of the Arctic states’ legislation regarding oil and gas exploration and production (Todorov Andrey, Russian Institute for Strategic Studies)

Lecture: Lab work: DNA/RNA isolation from water samples (Gusakova Elena, Northern Arctic Federal University)

12.00 – 13.00 Lunch

Lecture: Lab work: DNA/RNA isolation from soil samples (Gusakova Elena, Northern Arctic Federal University)

Group work

18.00 -19.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Wednesday 26th

8.00-9.00 Breakfast

Group work. Preparation for the final session

12.00 – 13.00 Lunch

Group work. Preparation for the final session

18.00 -19.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Thursday 27th

8.00-9.00 Breakfast

Final session of the expedition participants

12.00 – 13.00 Lunch

Final session of the expedition participants

18.00 -19.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Preparation for arrival in Arkhangelsk

Friday 28th

8.00-9.00 Breakfast

Final meeting of the expedition members

12.00 – 13.00 Lunch

14.00 Arrival in Arkhangelsk

Please note:

The expedition route will depend on the weather conditions, and therefore, there may be significant changes in places and time of landings.

Updated 21.06.2017