Program of expedition

Download the program

Tuesday 10.07

09.00 Departure of RV «Professor Molchanov» from Arkhangelsk

Introductory meeting of the expedition participants, safety training

12.00–13.00 Lunch

Evacuation training from the vessel

Presentation of the expedition route

Announcements on tomorrow schedule

18.00–19.00 Dinner

Introduction of the expedition members

Wednesday 11.07

8.00-9.00 Breakfast

09.00 Arrival at Solovetsky Islands, landings

19.00 Departure from Solovetsky Islands

19.00–18.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Thursday 12.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Introduction to physical oceanography”
(Anna Vesman, Arctic and Antarctic Research Institute )

Lecture: “Weather and climate. Factors of climate formation”
(Ulyana Prokhorova, Arctic and Antarctic Research Institute)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “XVIth century: ‘Reaching China, ‘Discovering’ of Northern Russia’”
(Eric Hösli, Federal Polytechnic School of Lausanne)

Lecture: “Law in the Arctic”
(Natalya Loukacheva, University of Northern British Columbia)

Group work

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “Similarities and differences of environment between Arctic and Antarctic” (Dmitry Nikitin, Moscow State University named after M.V. Lomonosov)

Announcements on tomorrow schedule 

Friday 13.07

8.00–9.00 Breakfast

Work on the hydrological section in the White Sea

12.00–13.00 Lunch

Work on the hydrological section in the White Sea

Group work

18.00–19.00 Dinner

Work on the hydrological section in the White Sea

Group work

Announcements on tomorrow schedule

Saturday 14.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “XVIIIth and XIXth century: ‘Is There a Passage between Asia
and America?’”
(Eric Hösli, Federal Polytechnic School of Lausanne

Lecture: “Arctic insects: fauna and adaptation”
(Andrey Przhiboro, Zoological Institute, Russian Academy of Sciences) 

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Invertebrates in biotopes formed by bipolar species of sphagnum mosses: a comparison of the marshes of the North of Russia and the south of Chile”
(Andrey Przhiboro, Zoological Institute of the Russian Academy of Sciences)

Lecture: “Mega-trends in the Arctic and in the World”
(Natalya Loukacheva, University of Northern British Columbia)

18.00–19.00 Dinner

Work on the hydrological section in the White Sea

Announcements on tomorrow schedule

Sunday 15.07

8.00–9.00 Breakfast

Group work

12.00–13.00 Lunch

Seminar with presentation of planned works of students

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “Features of climate formation in the Arctic”
(Ulyana Prokhorova, Arctic and Antarctic Research Institute)

Announcements on tomorrow schedule

Monday 16.07

8.00–9.00 Breakfast

Arrival at Russkaya Gavan’ (Novaya Zemlya)

Lecture: “XXth century: ‘Exploring and Exploitation the Arctic’”
(Eric Hösli, Federal Polytechnic School of Lausanne)

Lecture: “Arctic Ocean”
(Victor Merkulov, Arctic and Antarctic Research Institute )

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Barents and Kara Seas”
(Victor Merkulov, Arctic and Antarctic Research Institute)

Lecture: “Climate changes in the cryosphere (based on IPCC report)”
(Ulyana Prokhorova, Arctic and Antarctic Research Institute)

Group work

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “The history of studying the bottom population in seas of Eurasian Arctic” (Ivan Nekhaev, St. Petersburg State University)

Announcements on tomorrow schedule

Tuesday 17.07

03.00 Arrival on Matveyev island

Field work (biology)

07.00 Departure from Matveyev island

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Rights of Arctic Indigenous Peoples”
(Natalya Loukacheva, University of Northern British Columbia)

Lecture: “History of studying insects of the high latitude Russian Arctic”
(Andrey Przhiboro, Zoological Institute, Russian Academy of Sciences)

12.00–13.00 Lunch

13.00 Arrival on Vaigach island (village Varnek)

Landings

20.00–21.00 Dinner

23.00 Departure from village Varnek

Announcements on tomorrow schedule

Wednesday 18.07

8.00–9.00 Breakfast

10.00 Arrival on Vaigach island (Federova station)

Field work

18.00–19.00 Dinner

20.00 Departure from Vaigach island

Announcements on tomorrow schedule

Thursday 19.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Sea ice”
(Anna Vesman, Arctic and Antarctic Research Institute )

Lecture: “Biogeography of the benthos of the Barents Sea and contiguous water areas”
(Ivan Nekhaev, St. Petersburg State University)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Tectonics of plates: introduction of theory and bases”
(Nikolay Matushkin, Novosibirsk State University)

Lecture: “Optical characteristics of atmosphere”
(Ulyana Prokhorova, Arctic and Antarctic Research Institute)

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “The impact of climate change on benthos of the Arctic”
(Ivan Nekhaev, St. Petersburg State University)

Lecture: “Water insects in the Arctic and in temperate zone: latitudinal trends”
(Andrey Przhiboro, Zoological Institute, Russian Academy of Sciences)

Announcements on tomorrow schedule

Friday 20.07

8.00–9.00 Breakfast

13.00 Arrival at Blagopoluchiya Bay, Novaya Zemlya

Landings, field work

18.00–19.00 Dinner

Field work

23.00 Departure from Blagopoluchiya Bay

Announcements on tomorrow schedule

Saturday 21.07

8.00–9.00 Breakfast 

08.00 Arrival at Ledenaya Gavan’ (Novaya Zemlya)

10.00 Landings, field work

18.00 Departure from Ledenaya Gavan’ (Novaya Zemlya)

19.00–20.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Sunday 22.07

8.00–9.00 Breakfast

Work on the hydrological section in the Kara Sea

Group work

12.00–13.00 Lunch

Work on the hydrological section in the Kara Sea

Group work

18.00–19.00 Dinner

Work on the hydrological section in the Kara Sea

Group work

Announcements on tomorrow schedule

Monday 23.07

8.00–9.00 Breakfast

Work on the hydrological section in the Kara Sea

Group work

12.00–13.00 Lunch

Work on the hydrological section in the Kara Sea

Group work

18.00–19.00 Dinner

Group work

Announcements on tomorrow schedule

Tuesday 24.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Various tectonic settings and indicators”
(Nikolay Matushkin, Novosibirsk State University)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Global functions of microorganisms in the nature”
(Nikitin Dmitry, Moscow State University named after M.V. Lomonosov)

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “Modern views on the taxonomy and evolution of mollusks”
(Ivan Nekhaev, St. Petersburg State University)

Announcements on tomorrow schedule

Wednesday 25.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “The global ocean pollution”
(Anna Vesman, Arctic and Antarctic Research Institute)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Life cycles of the tectonosphere”
(Nikolay Matushkin, Novosibirsk State University)

Lecture: “Aerosol Optical Thickness of Atmosphere (AOT)”
(Ulyana Prokhorova, Arctic and Antarctic Research Institute)

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “Arctic Natural Resources and Legal Issues”
(Natalya Loukacheva, University of Northern British Columbia)

Announcements on tomorrow schedule

Thursday 26.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Variety of gastropods in the Arctic”
(Ivan Nekhaev, St. Petersburg State University)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Role of soil for nature and humans”
(Dmitry Nikitin, Moscow State University named after M.V. Lomonosov)

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “Paleomagnetism and its application in tectonics”
(Nikolay Matushkin, Novosibirsk State University)

Announcements on tomorrow schedule

Friday 27.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Emissions of black particles with fuel-consuming power plants in the Arctic and near-Arctic zones of the European North of Russia”
(Anatoly Popov, Northern (Arctic) Federal University named after M.V. Lomonosov)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Fungi in extreme cold ecosystems”
(Dmitry Nikitin, Moscow State University named after M.V. Lomonosov)

16.00 Arrival at Russkaya Gavan’ (Novaya Zemlya), landings, field work 

Announcements on tomorrow schedule

Saturday 28.07

04.00 Departure from Russkaya Gavan’ (Novaya Zemlya)

8.00–9.00 Breakfast

Group work

12.00–13.00 Lunch

13.00 Arrival at Oranskie Islands, landings, field work

18.00–19.00 Dinner

21.00 Departure from Oranskie Islands

Announcements on tomorrow schedule

Sunday 29.07

00.00 Arrival at Cape Zhelaniya, field work

8.00–9.00 Breakfast

09.00 Arrival at Cape Zhelaniya

17.00 Departure from Cape Zhelaniya

18.00–19.00 Dinner

Announcements on tomorrow schedule

Monday 30.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Role of black particles in climate change”
(Popov Anatoly, Northern (Arctic) Federal University named after M.V. Lomonosov)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “Issues of Arctic tectonics and current state of geological research”
(Nikolay Matushkin, Novosibirsk State University)

18.00–19.00 Dinner

Lecture: “Microorganisms of polar ecosystems in biotechnology”
(Dmitry Nikitin, Moscow State University named after M.V. Lomonosov)

Announcements on tomorrow schedule

Tuesday 31.07

8.00–9.00 Breakfast

Lecture: “Environmental issues and Arctic shipping”
(Natalya Loukacheva, University of Northern British Columbia)

12.00–13.00 Lunch

Lecture: “International cooperation and institutions of Arctic governance”
(Natalya Loukacheva, University of Northern British Columbia)

18.00–19.00 Dinner

Preparation for the final session

Announcements on tomorrow schedule

Wednesday 1.08

8.00–9.00 Breakfast

Preparation for the final session

12.00–13.00 Lunch

Final session of the expedition participants

18.00–19.00 Dinner

Preparation for arrival in Arkhangelsk

Announcements on tomorrow schedule 

Thursday 2.08

8.00–9.00 Breakfast

Preparation for arrival in Arkhangelsk

12.00–13.00 Lunch

Final meeting of the expedition members

18.00–19.00 Dinner

22.00 Arrival in Arkhangelsk 

Please note: The expedition route will depend on the weather conditions, and therefore, there may be significant changes in places and time of landings