Educational program of expedition

Programm AFU2014

Friday 1th

12.00 Departure from Arkhangelsk;

Introduction meeting;

14.00-15.00 Lunch;

Evacuation training on the boat;

18.00-19.00 Dinner;

Saturday 2th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Complex geographical characteristic of the White Sea (lecturer N. Byzova);

Lecture: Indigenous Peoples’ Rights and the Arctic (lecturer N. Loukacheva);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: The historical experience of the Arctic exploration (lecturer I. Savel’ev);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Sunday 3th

Arrive in Kolguev island;

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Complex geographical characteristic of Kolgyev Island (lecturer N. Byzova);

Landing on the Kolgyev (Bugrino village);

19.00-20.00 Dinner;

Monday 4th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Peculiarities of the terrestrial arctic ecosystems (lecturer O. Sidorova);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: The Second World War in the Arctic (lecturer I. Savel’ev);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Tuesday 5th

Arrive in Vaigach island;

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Complex geographical characteristic of Vaigach Island and Ugora peninsula (lecturer N. Byzova);

Landing on the Vaigach (meteorological station); *in the landing participate only meteorological, geographical, ecological and biological groups

12.00-13.00 Lunch;

Group work;

19.00-20.00 Dinner;

Wednesday 6th

Arrive to Yamal peninsula;

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Complex geographical characteristic of the coastal line of the Kara Sea (lecturer N. Byzova);

Landing on the Yamal peninsula (meteorological station Marrasel); *in the landing participate only meteorological, geographical, ecological and biological groups

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: Law and politics in the Arctic (lecturer N. Loukacheva);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Thursday 7th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Physical features of water and ice(lecturer E. Safronov);

Lecture: The history and lessons of the international relations in the Arctic region (lecturer R. Peresadilo);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: Climate and Weather (lecturer A. Kessel);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Friday 8th

Arrive to Bely Island;

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Climate of the Arctic (lecturer A. Kessel);

Landing on Bely Island (meteorological station named after Popov) *in the landing participate only meteorological, geographical, ecological and biological groups

12.00-13.00 Lunch

Lecture: Arctic Governance and the Role of the Arctic Council (lecturer N. Loukacheva);

Group work;

19.00-20.00 Dinner

Saturday 9th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Meteorological dangers in the Arctic region (lecturer A. Kessel);

Lecture: the Russian America: historical, political and legal issues (lecturer I. Savel’ev);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: Vegetation of the Arctic (lecturer O.Sidorova);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Sunday 10th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Legal status of the Northern Sea Route: historical and modern situation;(lecturer I. Savel’ev);

Lecture: Regional and cross-border cooperation in the European North and Arctic (lecturer R. Peresadilo);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: Flora of the Arctic (lecturer O.Sidorova);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Monday 11th

Arrive to Chelyskin cape;

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Complex geographical characteristic of archipelago Severnaja Zemlja (lecturer N. Byzova);

Landing on Chelyskin Cape;

Group work;

19.00-20.00 Dinner;

Tuesday 12th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Research and Development in a Oil & Gaz company: TOTAL (lecturer P. Dauboin)

Lecture: Energy resources of the Arctic (lecturer N. Loukacheva);

12.00-13.00 Lunch;

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Wednesday 13th

Arrive to Bolshevik Island;

08.00-09.00 Breakfast;

Landing on Bolshevik Island (Baranovskaja station);

19.00-20.00 Dinner;

Thursday 14th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Vegetation resources of the Arctic (lecturer O. Sidorova);

12.00-13.00 Lunch;

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Friday 15th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Indigenous peoples' rights in Russian Federation: historical and legal aspects (lecturer I. Savel’ev);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: Legal status of Svalbard: Russian-Norwegian territorial disputes and their solution (the problem of the grey zone) (lecturer I. Savel’ev);

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Saturday 16th

Arrive to Dikson island;

08.00-09.00 Breakfast;

Landing on Dikson island (port Dikson);

19.00-20.00 Dinner;

Sunday 17th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Cultural heritage as recourse of sustainable development of the territories (lecturer S. Tukina);

Lecture: Russian North and Pomorie as ethno cultural terms (lecturer V. Matotin);

12.00-13.00 Lunch;

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Monday 18th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Comparative analysis of the strategies of Arctic Nations: socio-cultural view (lecturer S. Tukina);

Lecture: The Constructivism models of socio cultural space of the Arctic on example of the Russian North (lecturer S. Tukina);

12.00-13.00 Lunch;

Group work;

18.00-19.00 Dinner;

Tuesday 19th

08.00-09.00 Breakfast;

Lecture: Solovki island as image and symbol. Cultural heritage of Solovki island of the mesolith and neolith periods: to the question of reconstruction of religious and mythological representations of ascent inhabitants of the White sea coast (lecturer V. Matotin);

12.00-13.00 Lunch;

Lecture: Preservation of sea cultural objects and historical-archeological experiments (lecturer V. Matotin);

Lecture: Sea cultural heritage of the Arctic (lecturer V. Matotin);

18.00-19.00 Dinner;

Wednesday 20th

08.00-09.00 Breakfast;

Arrival to Arkhangelsk;

Updated 15.07.2014